• Dbaj o zdrowie każdego dnia!
img

Przegląd najciekawszych właściwości soku z aloesu

Aloes to niezwykła roślina lecznicza ciesząca się popularnością przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje ją imponujący skład. Mówi się o niej jako o sukulencie, a więc roślinie, która jest w stanie przystosować się do życia nawet, jeśli wiąże się to z ograniczonym dostępem do wody. W takich przypadkach aloes wykształca specyficzną tkankę wodną odpowiedzialną za jej gromadzenie, potrafi jednak zwrócić na siebie uwagę również dzięki szeregowi dalszych adaptacji dotyczących zarówno swojej budowy, jak i fizjologii.

Sprawdź: Suplement diety duoaloes

Aloes jest zaliczany do grupy roślin szparagowych, a więc tej samej, której reprezentantami są również znane nam doskonale cebula i czosnek. Zawiera przy tym ponad dwieście składników aktywnych, wśród których znajdują się nie tylko liczne witaminy i minerały, ale również enzymy, aminokwasy, polisacharydy oraz kwasy tłuszczowe. Trudno dziwić się więc, że używa się go w wielu środkach. Ciekawa jest też zawartość liści aloesu wypełnionych oryginalna substancją żelową zawierającą niemal sto procent wody. 

Wszystko to sprawia, że już od ponad 5 tysięcy lat aloes znajduje zastosowanie terapeutyczne. Sok z aloesu posiada szereg właściwości prozdrowotnych, niektóre potrafią przy tym zaskoczyć nawet naukowców. Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, charakterystyczna dla niego wysoka zawartość minerałów oraz witamin. Wśród witamin warto wymienić witaminę C, E oraz A, witaminy z grupy B, a przede wszystkim kwas foliowy. Nie można jednak nie docenić i tego, że sok z aloesu dostarcza naszemu organizmowi magnez, wapń, cynk, selen, chrom, żelazo, mangan oraz miedź. Aloes jest też bogaty w aminokwasy, o których wiemy, że są one budulcem dla białek. Do prawidłowego działania ludzkiego organizmu niezbędne są 22 aminokwasy, problem polega jednak na tym, że aż ośmiu z nich organizm nie jest w stanie wytworzyć bez wsparcia z zewnątrz. Sok z aloesu rozwiązuje ten problem, a do tego zawiera imponującą ilość kwasów tłuszczowych. Tu na szczególna uwagę zasługuje kampesterol charakteryzujący się działaniem przeciwzapalnym oraz korzystnym wpływem na ludzkie kości, nie można jednak nie docenić również tych kwasów tłuszczowych, które pomagają organizmowi w radzeniu sobie z objawami alergii.

Mówiąc o zaletach aloesu nie można też zapominać o tym, że jest on cieszącym się uznaniem adaptogenem. Adaptogeny mają za zadanie wzmacniać naturalną odporność organizmu wówczas, gdy musi on radzić sobie ze stresem oraz przeżyciami o traumatycznym charakterze. Przypuszcza się, że aloes może balansować biochemię organizmu, a także stymulować jego mechanizmy adaptacyjne i obronne. Dzięki temu łatwiej można radzić sobie ze stresem, który przecież towarzyszy nam wyjątkowo często.

Sok aloesowy -  właściwości, zastosowanie oraz działanie >>

Redakcja gwiezdnesufity.pl

Zobacz również